Mleko modyfikowane – nie ma się czego obawiać.

Mleko modyfikowane jest mieszanką specjalnie przygotowaną. Jest to mleko od krowy, ale odpowiednio zmienione dla potrzeb brzuszków niemowlęcych. Karmienie malutkiego noworodka, czy też niemowlęcia przy pomocy mleka modyfikowanego, to niekiedy jedyna możliwość odżywiania dziecka. Szczególnie gdy matka nie może po prostu karmić dziecka piersią. Układ pokarmowy małych dzieci nie jest rozwinięty i sobie nie radzi z trawieniem zwykłego krowiego mleka. Dlatego też z myślą o niemowlęcych potrzebach powstało modyfikowanego mleko.

Definicja mleka modyfikowanego

Nie jest prawdą, że mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie. Wzorem do stworzenia początkowego mleka jest pokarm matczyny. Podczas procesu produkcji mieszanki dla niemowlaków zmienia się sam skład krowiego mleka, aby zbliżyć go jak najbardziej do składu mleka matki. Aby móc zaspokoić wszelkie potrzeby dziecka poddane zostaje ono odpowiedniej modyfikacji.

Jakie zmiany zachodzą w mleku modyfikowanym?

Na pewno jest to zmiana ilości oraz proporcji białek, jak i tłuszczów. Do tego zwiększa się zawartość witamin, cynku i żelaza. Następuje także obniżenie poziomu potasu, sodu oraz chloru.

Mleko standardowe modyfikowane jest przeznaczone dla niemowląt, które na białko mleka krowiego nie są uczulone. Obecnie jest możliwy technologiczny proces, w którego wyniku powstaje mleko modyfikowane także dla dzieci z alergiami, czy też dla dzieci, które się borykają, chociażby z kolkami niemowlęcymi.

Czy mleko modyfikowane jest dla dzieci bezpieczne? Dlaczego jest ono podawane? Niemowlę bardzo szybko rozwija się, a na dodatek ma specyficzne żywieniowe potrzeby. Do tego dochodzi także dojrzewający cały czas układ pokarmowy. W związku z tym dziecko powinno być karmione odpowiednim pokarmem dla potrzeb malutkiego organizmu. Zwykłe krowie mleko zawiera mało żelaza i witamin. Z kolei znajdziemy w nim sporo sodu oraz białka. Jest ono zdecydowanie nieodpowiednie dla dzieciaczków najmłodszych.